Praga od lat przyciąga uwagę polskich turystów, jednak nie tylko jej poświęcamy sporo uwagi. Wycieczki po tak pięknym kraju, jakim są Czechy, to dla wielu z nas wyjątkowa szansa na ujrzenie wspaniałych miasteczek, na terenie których z bezcennymi zabytkami możemy się spotkać niemal na każdym kroku.

Gdzie warto się wybrać?

Ci turyści, którzy chcą poznać najbardziej atrakcyjne miejsca leżące w środkowej części kraju, koniecznie powinni wybrać się do Kutnej Hory. To piękne miasto, które może się pochwalić historią sięgającą XIV wieku oraz wspaniałą kolekcją cennych zabytków. Wspaniała zabudowa świadczy o bogactwie, jakim mogli się cieszyć dawni mieszkańcy miasta.

Górnicy, zajmujący się wydobyciem srebra, do dziś są tu bohaterami wielu ciekawych historii. To właśnie złoża srebra sprawiły, że w XIX wieku Kutna Hora stała się największa konkurentką dla Pragi. Dziś miasta te mogą walczyć ze sobą o względy turystów. Każde z nich może się pochwalić wspaniałymi atrakcjami, który mogą stać się głównym celem wycieczki po państwie czeskim.

Kutna Hora to przede wszystkim wspaniała katedra. Jej patronką została św. Barbara, co najlepiej świadczy o górniczych tradycjach tego miasta. Katedra ta jest nie tylko jedną z perełek czeskiego gotyku, ale i symbolem potęgi i bogactwa Kutnej Hory w przeszłości. Jej potężna sylwetka już z oddali przyciąga uwagę turystów i zachęca ich do tego, by w czasie wycieczki zajrzeć i do jej wnętrza. Warto, bo to jeden z piękniejszych kościołów, jakim mogą się pochwalić współczesne Czechy.

Nie jest ona jedyną atrakcją w tym mieście. Warto też odwiedzić inne zabytki sakralne tego miasta, jak kościół św. Jakuba czy też kościół Wniebowzięcia NMP, uznawany za jeden z ciekawszych przykładów gotyckiej architektury w tej części kraju.

By móc odkryć historię górnictwa w tej części Czech, koniecznie trzeba w czasie wycieczki znaleźć czas na odwiedzenie tutejszego Muzeum Srebra. Warto tez odwiedzić Dwór Włoski, czyli pałac, który swą sławę zdobył w czasach, gdy mieściła się w nim mennica. Choć działo się to w XIV – XV wieku, pamięć o roli dworu w okresie późnego średniowiecza do dziś jest żywa w tym pięknym mieście.

Kutna Hora to jednocześnie jedna z najpiękniejszych starówek, jakimi mogą się pochwalić Czechy. O jej atrakcyjności najlepiej może świadczyć fakt, że ten niezwykły kompleks budowli został w 1995 roku wpisany na listę UNESCO. Najciekawszym doświadczeniem dla turystów kochających historyczną atmosferę będzie tu spacer po średniowiecznych uliczkach, prowadzących wzdłuż dawnych murów miejskich.

Jeżeli lubisz podróżować, koniecznie sprawdź, gdzie Polacy najchętniej wyjeżdżają na urlop.

Ci, którzy mogą się pochwalić spostrzegawczością, bez problemu znajdą w czasie takiego spaceru wiele pozostałości po dawnych fortyfikacjach miejskich, w tym ślady po bramach prowadzących na teren starówki.