Jest jednym z najsłynniejszych mostów na świecie oraz wizytówką Pragi, a wycieczki po czeskiej stolicy zwykle zaczynają się od wizyty na nim.

Most Karola, bo o nim mowa, to wyjątkowa konstrukcja. Dlaczego warto przyjrzeć mu się uważniej?

Most Karola w Pradze – co warto wiedzieć?

Most Karola to kamienna konstrukcja nad Wełtawą, która przyciąga zarówno swoją formą, jak i pięknym otoczeniem. Swoje robi też historia obiektu, w której nie brak ciekawych i ważnych wydarzeń. Most Karola to najstarszy most, jakim może się pochwalić Praga.

Budowa mostu Karola w Pradze

Jego budowę rozpoczęto w lipcu 1357 roku, a w kolejnych latach most upiększano. Łączy on Stare Miasto i Malą Stranę, a do 1741 był jedynym mostem nad Wełtawą na terenie Pragi.

Zwany Praskim lub Kamiennym Mostem, od początku zachwycał swoimi rozmiarami. 516 m długości i 9 metrów szerokości robią wrażenie, podobnie jak kamienne łuki, które zajmują ważne miejsce w miejskim pejzażu. Uwagę przyciągają też wieże, które znajdują się po obu stronach Mostu Karola. Warto dokładniej przyjrzeć się gotyckiej wieży Staromiejskiej, która obecnie jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Co jeszcze można tu zobaczyć? Figury świętych, które ustawiono tu w XVII wieku. W gronie przedstawionych tu świętych wyróżnia się Jan Nepumucen, z którym wiąże się wiele legend. Ta najsłynniejsza opowiada o konflikcie pomiędzy słynnym świętym a królem Czech, Wacławem IV. Zrzucony na rozkaz króla z mostu praskiego do Wełtawy, Jan Nepomucen jest dziś znany przede wszystkim jako patron dobrej spowiedzi.

W temacie ciekawych mostów, warto przeczytać artykuł: najdłuższy, wiszący most na świecie jest w Sudetach.

Most Karola to miejsce nie od dziś bardzo ważne dla mieszkańców Pragi

Dawniej odbywały się tu ważne wydarzenia, turnieje i bitwy. O tym, jak ważna jest ta budowla, możemy się też przekonać w trakcie wycieczki po Starym Mieście. Jeśli zajrzymy do dawnego budynku Zakonu Rycerskiego Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, zwiedzimy muzeum, którego głównym bohaterem jest właśnie Most Karola. Dla miłośników architektury będzie to ciekawa atrakcja, która pozwoli im poszerzyć wiedzę na temat najsłynniejszego czeskiego mostu.