Istnieje wiele ciekawostek dotyczących Republiki Czeskiej, szczególnie związanych z jej położeniem geograficznym i historią. Ale ten mały, ale bogaty w sztukę, kulturę i historię kraj jest również dumny z tego, że jest kolebką znakomitych wynalazców i postaci, które przeszły do historii za swoje czyny i dzieła.

Fakty ogólne

  • Dopiero w 1993 roku powstało to, co dziś znamy jako Republikę Czeską. Wcześniej Czechy i Słowacja tworzyły jedno państwo – Czechosłowację.
  • Tylko 19% Czechów twierdzi, że wierzy w Boga.
  • W Czechach można wyróżnić dwa odrębne obszary: Czechy na zachodzie kraju, które charakteryzują się bardziej powściągliwym charakterem mieszkańców, a także tym, że są wielkimi miłośnikami piwa. Drugim obszarem są Morawy, miejsce, gdzie ludzie są podobno bardziej prości i przyjaźni, bardziej lubiący wino.

Czeskie wynalazki

Kostki cukru zostały wynalezione w Czechach przez Szwajcara: Jacoba Christopha Rad, kierownika rafinerii cukru w czeskim mieście Dačice (1841). W dawnych czasach suchy cukier sprzedawano w postaci bochenków, które mogły mieć nawet 1,5 metra długości i z których wycinano małe kawałki. To żona Jakuba, próbując odkroić kawałek ogromnego bochenka, doznała skaleczenia na ręce. Następnie zaproponowała mężowi wprowadzenie na rynek czegoś mniejszego. Po trzech miesiącach powstały małe kostki cukru.

Dzisiejsze soczewki kontaktowe, które tak bardzo ułatwiają życie osobom niedowidzącym, były udoskonalonym wynalazkiem ze szkicu Leonarda da Vinci, stworzonym przez czeskiego profesora Otto Wichterle. Miłośnik nauki, stworzył pierwsze soczewki kontaktowe z wynalezionego przez siebie tworzywa. Opracował też aparat, za pomocą którego je wykonał. Jego wynalazek poprawił jakość życia milionów ludzi na całym świecie.

Josse Ressel był wynalazcą śruby napędowej do łodzi, urządzenia składającego się z łopat poruszających się koncentrycznie wokół wału, które zdołają przekazać energię kinetyczną, tworząc siłę pociągową. Był to niewątpliwie przełom, gdyż statek był znacznie łatwiejszy w żegludze i mniej narażony na atak, gdyż śruba napędowa była zanurzona.

Inne fakty

  • Słynny praski zegar astronomiczny jest dziś ikoną stolicy. Stworzona w XV wieku konstrukcja, jest podobno tak piękna, że jej twórcy kazano oślepnąć, aby nie mógł stworzyć podobnej.
  • Mówi się, że Wodzisław Śląski to miasto o czeskich korzeniach. Dlaczego? Sprawdź: https://wodzislaw24.pl/dlaczego-mowi-sie-ze-wodzislaw-slaski-to-miasteczko-o-czeskich-korzeniach-5-powodow
  • Pilzno jest jednym z najbardziej znanych miast w Czechach. Miasto, które swoją nazwę zawdzięcza najpopularniejszemu napojowi: piwu.
  • Karlowe Wary to jedno z najbardziej znanych miast uzdrowiskowych na świecie, ze względu na właściwości przypisywane źródłom mineralnym. Do najznakomitszych gości należeli Beethoven, Chopin, Marks, Tołstoj i Zygmunt Freud.