Czeskie góry mają wyjątkowy urok. Ze względu na położenie geograficzne, Polacy znają dość dobrze czeskie Karkonosze czy też Beskidy. To właśnie w te góry najczęściej urządzają wycieczki polscy miłośnicy aktywnego wypoczynku.

Pasmo górskie Szumawa

Czechy mogą się jednak pochwalić i tak pięknym pasmem górskim, jakim jest Szumawa. Tutejszy park narodowy chroni przyrodę pasma górskiego, które ze względu na swój dość dziki jeszcze charakter, często bywa porównywane z Bieszczadami. Szumawa to wyjątkowe pasmo, które zajmuje powierzchnię blisko 700 kilometrów kwadratowych. Położenie na pograniczu Austrii, Czech i Niemiec w ogromnym stopniu wpływa na jego charakter, a opinia na temat naturalnej granicy wyznaczonej przez to pasmo utrwaliła się po II wojnie światowej.

Czeskie krajobrazy

Dziś Czechy mogą się tu pochwalić wyjątkowymi krajobrazami oraz niezwykłym bogactwem przyrody. Szumawa to kierunek idealny na wycieczki dla tych, którzy kochają trekkingi i dziką naturę. Już w połowie XIX wieku na tym terenie istniał rezerwat, a ograniczenie polować sprawiło, że zwierzyna leśna dostała szansę na przeżycie. Puszcza jest kolejnym walorem tego pasma górskiego. Wspaniałe lasy i torfowiska przyciągają, podobnie jak i skalne rumowiska czy rozległe łąki. W tej górskiej scenerii nie brak też polodowcowych jezior. Wszystkie te czynniki, w połączeniu z dość słabym zaludnieniem, decydują o wyjątkowości tych góry. Tu każdy z nas ma szansę poznać Czechy dzikie, pełne przyrodniczych skarbów. Wycieczki po terenie rezerwatu, który został wpisany na listę UNESCO, bez wątpienia pozostaną w pamięci każdego turysty przez długi czas.

Źródło: https://www.goryinfo.pl/