Na terenie tak ciekawego miasta, jakim jest Ostrawa, nudzić się nie można. Tu każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, a różnorodne atrakcje zachwycą i dużych, i małych turystów. Jakimi niespodziankami mogą nas tu zaskoczyć Czechy?

Ostrawa w pigułce

Jako trzecie pod względem wielkości miasto w Czechach, cieszy się Ostrawa ogromnym zainteresowaniem i inwestorów, i turystów. Leżąca w dolinie Ostrawicy stolica kraju śląsko-morawskiego przyciąga, a ze względu na bliskość granicy, chętnie na jej teren zaglądają turyści z Polski. Co wiemy o tym mieście? Wiadomo, że wzmianki o niej pojawiają się już w XIII wieku. W XIV wieku to ważne miasto kupieckie doczekało się własnych murów obronnych oraz tak ważnego obiektu, jak zamek. Do naszych czasów przetrwały jednak tylko fragmenty tych fortyfikacji, widoczne m. in. przy kościele św. Wacława.

Od połowy XVIII wieku Ostrawa zaczęła się przemieniać w ważny ośrodek przemysłowy, przy czym najważniejszą rolę zaczęły tu spełniać kopalnie węgla. Dziś większość z nich sprawdza się w roli placówek muzealnych, w których turyści mogą poznawać dzieje przemysłu. Nie brak też na terenie miasta opuszczonych hut, które wciąż czekają na odpowiednie zagospodarowanie. Wiele z nich jest cennymi zabytkami industrialnej architektury, zatem i możliwości ich wykorzystania jest sporo.

Ostrawa i jej największe atrakcje

Wycieczki po terenie Ostrawy to moc wrażeń oraz atrakcji, dzięki którym każdy z nas spędzi w tym mieście czas w przyjemny sposób. Jednym z turystycznych hitów tego miasta jest ogród zoologiczny, na terenie którego miło spędzają czas i duzi, i mali goście. Innym wspaniałym miejscem tego typu jest Ogród Zoologiczny w Płocku.

Miłośników architektury może z kolei oczarować Dom Sztuki – ciekawy gmach, który powstał w okresie międzywojennym i który do dziś wzbudza zachwyt wśród zwiedzających.

Dla miłośników beztroskiego wypoczynku nie lada gratką mogą się okazać spacery nad brzegami Ostrawicy, z kolei dla miłośników pięknych widoków – wędrówki po okolicznych hałdach. Ważnymi punktami w programie każdej wycieczki po tej części Czech jest też wizyta w tutejszych muzeach, urządzonych na terenie dawnych zakładów przemysłowych. W tym gronie wyróżnia się Muzeum Górnictwa „Kopalnia Michał” oraz Muzeum Górnictwa „Landek Park”. Są to wyjątkowe atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie.

Dogodny dojazd, bliskość granicy z Polską oraz coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa – oto czynniki, dzięki którym Czechy są dla wielu z nas coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem turystycznych wypraw. W takich miastach, jak Ostrawa, nudzić się nie można, a coraz ciekawsze atrakcje stają się dodatkową zachętą do poznawania tej części Europy.