Na terenie państwa czeskiego nie brak wspaniałych atrakcji, którym polscy turyści chętnie poświęcają swój czas. Jednym z tych czeskich miast, które są niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki dla mieszkańców Górnego Śląska, jest Ostrawa. Co warto wiedzieć na jej temat? Jakie atrakcje mogą nam uprzyjemnić pobyt na jej terenie?

Ostrawa i jej miejsce na mapie Czech


Ostrawa to jedno z ciekawszych miast, jakim mogą się pochwalić Czechy. Dla polskich turystów wielkim jej walorem jest fakt, iż leży ona w pobliżu granicy z Polską. Bliskość Bramy Morawskiej jest wielką zaletą, podobnie jak położenie na styku trzech ciekawych krain: Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego oraz Moraw. Ostawa jest miastem niezwykle ważnym dla Czechów, a o jej znaczeniu najlepiej świadczy fakt, iż to właśnie ona jest stolicą kraju morawsko-śląskiego. Jest to jednocześnie ośrodek miejski, który – ze względu na swe atrakcje oraz ciekawą historię – cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród polskich turystów.

Z kart historii –Ostrawa i jej dzieje


Pomyślny rozwój miasta wynika m. in. z faktu, iż od samego początku Ostrawa leżała w pobliżu ważnych szlaków handlowych. Najpierw w jej pobliżu przebiegał słynny szlak bursztynowy, później – ważny szlak, łączący Morawy z Górnym Śląskiem. Wiadomo, że pierwsze osiedla istniały tu już w VIII wieku, natomiast prawa miejskie zyskała Ostrawa pod koniec XIII wieku. Położenie w pobliżu granicy miało swe konsekwencje. Ostrawa w swych dziejach bywała zatem dzielona na część morawską, a także na część, którą władali książęta cieszyńscy. Dziś ten ważny ośrodek górniczy i przemysłowy w całości znajduje się na ternie Czech. Dlaczego warto się tu wybrać?

Ostrawa i jej zabytki


Na terenie tego czeskiego miasta czekają na gości wspaniałe atrakcje turystyczne, obok których nie można przejść obojętnie. Uwagę przyciąga tu m. in. Plac Tomasza Masaryka, pełniący rolę rynku. Ciekawym zabytkiem jest też Stary Ratusz, w którego murach ma obecnie swą siedzibę Muzeum Ostrawskie. Czeski Dom Narodowy, Dom Polski z przełomu XIX i XX wieku czy pochodząca z końca XIX stulecia katedra – oto zabytki, którym w trakcie spacerów po tym mieście z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Ciekawym dla miłośników architektury obiektem jest też Nowy Ratusz. Wzniesiony w 1930 roku, znany jest jako największy kompleks ratuszowy w Czechach. Jego wieża liczy sobie ponad 80 metrów wysokości i jest bardzo ważnym elementem w panoramie współczesnej Ostrawy. Na wieży tej urządzono nie lada atrakcję dla turystów. Jest nią punkt widokowy, dzięki któremu każdy z nas spojrzeć na to niezwykłe miasto z nieco innej perspektywy. Inne atrakcje, którym warto poświecić czas, to zoo założone w latach 50. XX wieku, Muzeum Straży Pożarnej oraz Muzeum Górnictwa, które znajduje się w dzielnicy Pietrzkowice.

Ostrawa jest miastem atrakcyjnym dla polskich turystów, a wycieczki po jej terenie mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Ciekawe atrakcje sprawiają, że każdy z nas może tu znaleźć dla siebie coś ciekawego, a bliskość polskiej granicy sprawia, że w tym czeskim mieście każdy z nas poczuje się jak u siebie.