Jest jednym z ciekawszych miast, jakimi mogą nas oczarować Czechy, a wycieczki po jego terenie cieszą się coraz większą popularnością. Brno to piękna okolica oraz cenne zabytki, dzięki którym każdy z nas może w ciekawy sposób odkrywać magię Czech oraz poznawać dzieje tego kraju. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?

Brno w pigułce: co warto wiedzieć?


Brno to drugie pod względem wielkości miasto w Czechach, które doskonale radzi sobie i jako miasto akademickie, i jako ośrodek turystyczny. Wycieczki po Brnie będą wspaniałym doświadczeniem dla tych osób, które interesują się sztuką oraz historią. Dlaczego? Bo dzieje tego miasta sięgają X stulecia, a o jego ciekawej przeszłości przypomina tu ogromna ilość zabytków. Warto pamiętać, że Brno było swego czasu bardzo ważnym grodem, a w wieku XVII znane było jako stolica Moraw. Bardzo dobrym okresem w dziejach tego miasta był też przełom XIX i XX wieku, kiedy to Brno zaczęło się dynamicznie rozwijać, a rozwijający się tu przemysł skutecznie zachęcał ludzi do osiedlania się na terenie Brna. Do dziś miasto to odgrywa bardzo ważną rolę w czeskiej gospodarce, a że jego zabudowa robi wrażenie, Brno staje się też coraz bardziej atrakcyjnym celem turystycznych wypraw.

Co warto zobaczyć w tym mieście?


Zwiedzanie Brna może się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą, a lista miejsc, które warto odwiedzić w trakcie spaceru po tym mieście, jest bardzo długa. Brno to przede wszystkim wspaniała starówka, na terenie której wyróżnia się piękny ratusz z XVII wieku. Ważnym obiektem jest też ratuszowa wieża, dziś z powodzeniem wykorzystywana jako punkt widokowy. Dla miłośników sztuki sakralnej obowiązkowym punktem w programie zwiedzania Brna jest katedra św. Piotra i św. Pawła, będąca jednym z najpiękniejszych i najważniejszych obiektów sakralnych na Morawach. Dzieje tej świątyni sięgają XI wieku, a jedną z najważniejszych atrakcji są tu pozostałości kaplicy z XII wieku. Dziś jednak w kościele tym dominuje styl barokowy, jednak i tak panuje tu wyjątkowa atmosfera. Innym zabytkiem, z którego Brno może być bardzo dumne, jest miejscowy zamek, służący obecnie jako siedziba Muzeum Miasta Brna. Malowniczy rynek, ozdobiony słynną barokową fontanną, budynek teatru Reduta oraz Muzeum Ziemi Morawskiej, urządzone w murach zabytkowego pałacu – oto kolejne atrakcje, jakimi może nas oczarować to miasto.

Brno to ciekawy cel wycieczki dla każdego, kto chce lepiej poznać Czechy i ich dzieje. Tu z cennymi pamiątkami z dawnych czasów można się spotkać na każdym kroku, a czas spędzony na terenie tego miasta dla nikogo nie będzie czasem straconym.